Coach ICF

#Koronawirus ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. Zadbaj o czas, który dostałeś.

Świat już jest inny, a kiedy sytuacja z #koronawirusem zostanie opanowana, świat nie będzie już taki sam. Co się zmieniło? Jak przetrwać ten trudny czas? O co warto zadbać?

Takie pytania do mnie przesyłacie, więc odpowiem po kolei. Co się zmieniło?

Czas jest trudny z uwagi na sprawy oczywiste takie jak ograniczenia, które mamy narzucone z góry. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie:

co dla Ciebie jest teraz najtrudniejsze? Jeśli izolacja to nie walcz z tym. Zamiast walczyć zaakceptuj to, co jest konieczne, abyśmy wszyscy wrócili do stabilizacji. Zastanów się jakimi zasobami teraz dysponujesz? I podpowiem, bo jeszcze nie wszyscy docenili, że to, czego mamy teraz więcej to z pewnością #CZAS!!!

Najbardziej deficytowy produkt na rynku jeszcze 3 tygodnie temu. Kilka pytań do Ciebie: jak chcesz go wykorzystać? Jak zrobić to optymalnie?

Pytania zadaję Tobie, bo apeluję do posłuchania własnego głosu…do dialogu ze sobą, ze swoimi wartościami, do szukania inspiracji. To czas na uporządkowanie myśli, być może pracy, być może zadbania o relacje i zmiany systemu wartości.

Do zrobienia: Usiądź , weź kartkę (lub laptopa) i długopis lub kredki i zrób mapę swoich myśli w obecnej sytuacji. Zapisz, co czujesz, co myślisz i gdzie jesteś?co chciałbyś w tym czasie zrobić?. Zaplanuj każdy dzień. Rytm jest niezwykle istotny i pomocny. Jeśli o niego nie zadbasz pojawią się spirale pretensji i niepotrzebne kłótnie. czas w domu, ze wszystkimi domownikami może być naprawdę dobrym czasem. Zaplanuj dzień ze swoją rodziną, a w nim niech koniecznie pojawią się następujące czynności:

·         Czas na odrabianie lekcji samodzielnie przez dzieci,

·         czas na Twoją pomoc dzieciom w nauce,

·         czas na pracę zdalną (jeśli ją możesz wykonywać lub nowy pomysł na nową pracę lub biznes, który mógłbyś sobie w tym czasie opracować),

·         czas na przygotowanie posiłków wspólnie, w formie kreatywnej zabawy, bez pośpiechu…

·         czas dla siebie czyli odpoczynek i bycie ze sobą i swoimi myślami (bardzo potrzebne),

·         wspólna rozrywka – gry planszowe, spacer, rozmowy czy film.

To, o co musisz teraz zadbać, to nie wpadać w panikę. Bądź na bieżąco z informacjami, ale nie słuchaj bez przerwy mediów, bo to nakręca. Zaplanuj sobie jeden blok informacyjny dziennie. Szukaj wszystkiego, co Cię uspokaja i wzmacnia. Staraj się rozładować emocje i nie przenosić swoich negatywnych myśli na innych domowników. Dla tych, których największym problemem był brak czasu, teraz mają go dużo. Czy i jak go wykorzystasz zależy wyłącznie od Ciebie.

Zastanów się na czym Ci teraz najbardziej zależy? Co chciałbyś zmienić, naprawić, usprawnić? jeśli teraz sobie myślisz:"ok. zrobię to PÓŹNIEJ. Czyli kiedy konkretnie? Samodyscyplina w takiej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy jest bardzo ważna. Nadaje sens, porządkuje i pozwala obiektywnie podejść do każdego problemu.

Nie pozwól czasowi po prostu upłynąć. Wykorzystaj go najlepiej jak możesz.

Podsumowując, pamiętaj o:

  • akceptacji tego, na co nie masz wpływu
  • planie na dziś i jutro
  • nastawieniu i wierze, że bez względu na wszystko poradzisz sobie
  • zachowaniu spokoju i samodyscyplinie
  • wykorzystaniu optymalnie czasu, który jest Ci teraz dany